رل سیلیکون استیل (ورق سیلیس)

ورق­ های سیلیس­ دار به عنوان یکی از قطعات اصلی ترانس قدرت و توزیع می­ باشند که این ترانس ها نقش اساسی در شبک­ه ‌های انتقال برق در کشور را بر عهده دارند، از طرف دیگر ورق­ های سیلیس دار در ترانس ­ها و ترانسفورماتورهای کوچک و خانگی نیز به کار می­ روند و نقش اساسی را در تنظیم ولتاژ وسایل برقی خانگی به عهده دارند.

ترانسفورماتور

امروزه ترانسفورماتور وسیله لازم و ضروری در دستگاه‌های انتقال انرژی الکتریکی و توزیع انرژی الکتریکی متناوب است. ترانس ها به طور بسیار وسیعی در مدارهای وسایل الکترونیکی و مدارها و دستگاه‌های خودکار یا اتوماتیک و راه‌اندازی موتورهای الکتریکی و تطبیق ولتاژ مورد نیاز جهت تغذیه مصرف کننده­ هایی از قبیل یکسو سازها و مبدل‌های جریان دائم به جریان متناوب، شارژ کننده­ های باطری و ایجاد دستگاه‌های چندین فازه از دستگاه‌های دو فازه و سه فازه و در ارتباطات به منظور تطبیق امپدانس و همچنین در سیستم‌های قدرت به منظور بالا بردن ولتاژ برای انتقال اقتصادی قدرت یعنی پایین آوردن ولتاژ به مقادیر مورد نیاز به کار می ­روند. یکی از اجزای اصلی ترانسفورماتورها هسته ترانسفورماتور می ­باشد. هسته ترانسفورماتور متشکل از ورقه­ های نازک است که سطح آن‌ها با توجه به قدرت ترانسفورماتورها محاسبه می­ شود.

برای کم کردن تلفات آهنی، هسته ترانسفورماتور را نمی­ توان به طور یکپارچه ساخت بلکه معمولا آن‌ها را از ورقه­ های نازک فلزی که نسبت به یکدیگر عایق­ اند، می­ سازند. این ورقه­ ها از آهن بدون پسماند با آلیاژی از سیلیسیم (حداکثر ۴٫۵ درصد) که دارای قابلیت هدایت الکتریکی و قابلیت هدایت مغناطیسی زیاد است ساخته می­شوند. به این ورق­ ها، ورق هسته ­ای سیلیس­ دار می­ گویند که جنس آن‌ها از فولاد سیلیسیم ­دار موسوم به مغناطیسی است. برای عایق کردن ورق­ های ترانسفورماتور، قبلاً از یک کاغذ نازک مخصوص که در یک سمت این ورقه چسبانده میشد، استفاده می­ کردند اما امروزه بدین منظور در هنگام ساختن و نورد این ورقه‌ها یک لایه نازک اکسید فسفات یا سیلیکات به ضخامت ۲ تا ۲۰ میکرون به عنوان عایق در روی آن‌ها می­ مالند و با آن‌ها روی ورقه ­ها را می­ پوشانند. علاوه بر این، از لاک مخصوص نیز برای عایق کردن یک طرف ورقه‌ها استفاده می‌شود. برای اطلاعات بیش تر می توانید به رل سیلیکون استیل (ورق سیلیس) در فروشگاه نوید مراجعه فرمایید.

ترانسفورماتورها از وسایل بسیار مهم در تبدیل جریان و ولتاژ الکتریکی متناوب هستند. رل سیلیکون استیل یا ورق­ های سیلیس ­دار به عنوان هسته اصلی ترانسفورماتورهای قدرت و توزیع می ­باشند که این ترانسفورماتورها نقش اساسی در شبکه­‌های انتقال برق در کشور را بر عهده دارند. ورق فولادی سیلیس ­دار با دانه­ های جهت‌دار مغناطیسی منظم ساخته می­شود و به صورت رل تهیه می‌شوند. هسته ترانسفورماتور متشکل از ورق‌‌های نازک است که سطح آنها با توجه به قدرت ترانسفورماتور محاسبه می شود. این ورقه‌ها از آهن آلات ضایعاتی با آلیاژی از سیلیسیم که دارای قابلیت هدایت الکتریکی و قابلیت هدایت مغناطیسی زیاد است ساخته می شوند. ورق‌های هسته‌ای سیلیس دار هم در ترانسفورماتورهای قدرت و هم در ترانسفورماتورهای توزیع و همچنین در انواع دیگر ترانس‌ها و ترانسفورماتورها بکار می روند.

کاربرد رل سیلیکون استیل (ورق سیلیس)

بیش ترین استفاده از رل سیلیکون استیل یا ورق­ های سیلیس­ دار در ترانسفورماتورها می­ باشد. ورق سیلیس­ دار هم در ترانسفورماتورهای قدرت و هم در ترانسفورماتورهای توزیع و همچنین در انواع دیگری از ترانس ­ها و ترانسفورماتورها به کار می­ رود که ترانسفورماتورها نیز خود به طور وسیع در مدار وسایل الکترونیکی و مدار دستگاه­ های خودکار و وسایل راه­ اندازی موتورهای الکتریکی تطبیق ولتاژ مورد نیاز جهت تغذیه مصرف کننده­ ها و ایجاد سیستم­ های چند فازه از سیستم­ های دو فازه و تطبیق امپدانس به کار می‌روند.

رل سیلیکون استیل (ورق سیلیس) در فروشگاه نوید

هسته ترانس

برگه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

طراحی سایت توسط فراکارانت