تاریخچه پیدایش سیم لاکی

مشخصات عمومی و تخصصی سیم لاکی:

فرآیند تولید سیم لاکی شامل مراحل زیر است:

-رساندن قطر سیم به اندازه مورد نیاز

-پوشاندن سیم به وسیله لاک با ضخامت مورد نظر

-تثبیت لاک به نحوی که خواص مورد نیاز را در طول زمان سرویس دهی حفظ کند

-کنترل فرآیند و کیفیت تولید

مرحله اول تولید سیم لاکی در ماشین های کشش انجام می گیرد. به این ترتیب که مفتول با قطر اولیه پس از عبور از حدیده های ماشین کشش، طی چند مرحله به قطر مورد نیاز می رسد. مرحله نهایی کشش می تواند به صورت “در خط” با مرحله لاک زنی انجام شود که مزیت اصلی آن بالا بردن کیفیت سیم و مزایای جنبی آن به حداقل رساندن ذخیره سیم های مختلف و کاهش قیمت تمام شده می باشد. لاکی زنی با استفاده از روشهای مختلف امکان پذیر است. روش اصلی و کاملاً معمول لاک زنی، روش پوشش حلالی است. در این روش پلیمرهای محلی در حلال های آلی روی سیم لخت با ضخامت مورد نظر کشیده شده و پس از تبخیر حلال، فیلم تشکیل شده روی سیم پخته، سخت و تثبیت می گردند. از آنجا که عمل تبخیر حلال می بایست در حین عبور سیم در سرعت های معمول فرآیند صورت گیرد، لذا ضخامت مورد نیاز را طی یک مرحله اعمال نمی کنند بلکه هر بار یک لایه نازک روی سیم می کشند و بعد از پخت و تثبیت شدن آن، لایه بعدی را روی آن می کشند. این عمل ممکن است چند بار تکرار شود تا ضخامت مورد نظر حاصل گردد.

بسته به قطر سیم، از ماشین های افقی یا عمودی لاک زنی استقاده می شود. ماشین های عمودی برای سیم های با ضخامت بیشتر و ماشین های افقی، برای سیم های با ضخامت کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. پس از این مرحله، سیم وارد “آنیلر” می شود. در این قسمت با ایجاد دمای مناسب، کریستالیزاسیون مجدد دانه های مس صورت می گیرد و از سختی و مقامت الکتریکی مس کاسته می شود. ضمناً با ایجاد شرایط محیطی لازم، مثلاً با استفاده از بخار آب، از اکسیداسیون مس جلوگیری بعمل می آید. سپس سیم نرم شده وارد قسمت لاک زنی می شود. دراین بخش، ضخامت روکش لاک در ماشین های افقی به وسیله نمد یا حدیده و در ماشین های عمودی به وسیله حدیده کنترل می گردد. برای اطلاعات بیش تر می توانید به سیم لاکی آلومینیومی برند ان جی در فروشگاه نوید مراجعه فرمایید.

پس از این مرحله، سیم آغشته به لاک وارد کوره بادمای ۴۵۰ درجه سانتی گراد و بالاتر می گردد. در ناحیه اول، حلال پلیمر تبخیر می شود. با عبور بخار حلال از قسمت کاتالیزور، گازهای سمی ناشی از تبخیر حلال، اکسید می شوند. ضمن اینکه بخشی از حرارت ناشی از اکسیداسیون حلال، دوباره از روی سیم عبور داده می شود تا قسمتی از انرژی مورد نیاز برای تشکیل شبکه پلیمری در ناحیه دوم را تأمین کند. سیم های لاکی از نظر ساختمان می توانند تک لایه از یک نوع لاک با درجه بندی مختلف ضخامت یا دو لایه از دو نوع لاک مختلف و یا سه لایه از سه نوع لاک تشکیل شوند.

سیم های لاکی با پوشش خود چسب در واقع نوعی از همان سیم های لاکی دو لایه و سه لایه هستند. لیکن به منظور ثابت نگه داشتن فرم سیم پیچی و جلوگیری از تکان خوردن سیم ها و نیز افزایش مقاومت آن ها در برابر رطوبت و غیره، معمولاً آن ها را با لاک های تلقیحی می پوشانند. در مورد سیم پیچ هایی که شکل خاصی دارند و در معرض لرزش قرار دارند، از لاک هایی با روکش خود چسب که نیازی به تلقیح ماده دیگری ندارند، استفاده می شود. این چسبندگی می تواند به وسیله :

۱- حرارت دادن سیم پیچ (حرارت ناشی از عبور جریان برق) Resistance bonding

۲- قرار دادن سیم پیچ در کوره Heat bonding

۳- چسبندگی به وسیله حلال Solvent bonding

به دست آید.

سیم لاکی آلومینیومی برند ان جی (NG) در فروشگاه نوید

سیم لاکی آلومینیومی برند ان جی (NG)

برگه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

طراحی سایت توسط فراکارانت