آیا خرید سیم لاکی در مقایسه با سیم های سنتی کار درستی است؟

سیم لاکی یا سیم انعطاف پذیر، یک سیم مسی یا آلومینیومی است که با یک لایه بسیار نازک از عایق پوشش داده شده است. از این سیم در ساخت ترانسفورماتورها، القاگرها، موتورها،بلندگوها، سوپاپ های هارد دیسک، الکترومغناطیس ها و دیگر مواردی که نیاز به کویل های محکم و باریکی از سیم عایق بندی شده دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. از سیم لاکی آلومینیومی در ساخت ترانسفورماتور ها و موتورهای بزرگ استفاده می شود و به علت هدایت الکتریکی پایین این سیم، در مقایسه با سیم لاکی مسی، به سطح مقطع عرضی ۱/۶ برابر نوع مسی نیاز دارد تا به مقاومت DC مشابهی دست پیدا کند. سیم لاکی درجه حرارت پایین، دارای عایق هایی است که می تواند توسط گرمای لحیم کاری برداشته شود و یک لایه لحیم جای آن را بر روی هادی سیم بگیرد. امروزه در بسیاری از ابزار های صنعتی، از سیم لاکی استفاده می شود. عایق به کار رفته در ساخت این سیم، در اثر درجه حرارت بالا بر روی سطح سیم تثبیت می شود و با حفظ خواص آن در طول زمان، آن را تبدیل به یک محصول کاملا کاربردی و استراتژیک می کند. سیم لاکی آلومینیومی برند ان جی (NG) در فروشگاه نوید

سیم لاکی با سیم معمولی چه تفاوتی دارد؟

تفاوت سیم لاکی با سیم معمولی در پوشش نازک اطراف آن است. پوشش اطراف سیم معمولی از جنس پلاستیک است که به نسبت پوشش سیم لاکی ضخیم تر و در مقابل درجه حرارت مقاومت کمتری دارد. نازک بودن عایق سیم لاکی سبب می شود برای چرخش در ترانسفورماتورها و موتورها فضای کمتری را اشغال کند و از این جهت کارامد تر از سیم معمولی باشد.

انواع سیم لاکی

سیم لاکی را مانند سایر سیم ها می توان بر اساس قطر، سطح مقطع، درجه حرارت و میزان عایق بودن طبقه بندی کرد.

قطر سیم لاکی

ولتاژ شکست سیم بستگی به ضخامت پوشش دارد که می تواند از ۳ نوع باشد: درجه ۱، درجه ۲ و درجه ۳. هر چه درجه ضخامت بالاتر می رود عایق ضخیم تر و در نتیجه ولتاز شکست آن بیشتر می شود.

سطح مقطع سیم لاکی

از نظر سطح مقطع دو نوع سیم گرد و تخت وجود دارد که در سیم تخت فضای خالی بین لایه ها حذف می شود و ضریب جایگیری آن افزایش می یابد.

کلاس حرارتی سیم لاکی

کلاس حرارتی نیز درجه حرارتی را نشان می دهد که در آن سیم لاکی ۲۰ هزار ساعت عمر دارد که در دماهای پایین تر طول عمر سیم بیشتر می شود. کلاس های دمای معمولی شامل ۱۰۵، ۱۳۰، ۱۵۵، ۱۸۰ و ۲۲۰ درجه سانتیگراد است. بنابراین در هنگام خرید سیم لاکی با توجه به درجه حرارتی که سیم در طول مدت زمان استفاده تحمل می کند، سعی شود کلاس حرارتی انتخاب شود که کاملا با کاربرد آن متناسب است.

سیم لاکی آلومینیومی برند ان جی (NG) در فروشگاه نوید

سیم لاکی آلومینیومی برند ان جی (NG)

برگه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

طراحی سایت توسط فراکارانت