هسته ترانس

-آلیاژهای آهن

 از آلیاژهای مختلف آهن نیز برای ساخت هسته‌های پودر آهن استفاده می‌شود. آهن کربونیل که از آهن خالص ساخته شده است، تحمل دمایی بیش تر و سطح اشباع بالاتری دارد و در فرکانس بالاتری قابل استفاده است. از این نوع هسته‌ها در سلف‌ها و ترانسفورماتورهای فرکانس بالا استفاده می‌شود. نام دیگر آن‌ها هسته‌های RF است. MPP آلیاژی از آهن و نیکل است که در مدارات فرکانس بالا تا ۱MH مورد استفاده قرار می‌گیرد. High-flux نیز آلیاژی از آهن و نیکل است که چگالی شار اشباعی تا ۱.۵ تسلا و شار پسماند ناچیزی است و تا فرکانس ۲۰۰KHZ قابل استفاده است. از این نوع هسته در کاربرهایی که چگالی شار اشباع بالا یا پسماند کم نیاز است استفاده می‌شود. Sendust آلیاژی از آهن، آلومینیم و سیلیکون است که دارای چگالی شار اشباع ۱ تسلا است و قابلیت تحمل حرارتی بالا دارد. همچنین نویز بسیار پایینی تولید می‌کند. از این هسته تا فرکانس ۱MHz و در ترانس های پالس و سوئیچینگ و موارد دیگری که پایین بودن سطح نویز اهمیت دارد استفاده می‌شود. هسته‌های نانو کریستال (nanocrystalline) ترکیبی از آهن، بور و سیلیکون است که در فرکانس‌های پایین عملکرد بسیار مطلوبی دارند. از این هسته‌ها در کاربرهای توان بالا و چوک در اینورترها استفاده می‌شود.

-فریت

فریت‌ها ترکیباتی از اکسید آهن، روی، منگنز (یا نیکل) هستند. این مواد ضریب نفوذپذیری بالایی دارند. از آنجایی‌که از نظر الکتریکی تقریباً نارسانا هستند، تلفات جریان گردابی آن‌ها ناچیز است و در نتیجه در کاربردهای فرکانس بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. چگالی شار اشباع این هسته‌ها حدود ۰.۳ تسلا است. در سلف‌ها و ترانسورماتورهای RF و منابع تغذیه سوئیچینگ از این نوع هسته‌ها استفاده می‌شود. هسته‌های فریت در اشکال مختلف در بازار موجود است.

-هوا

در برخی کاربردها ترجیح می‌دهند که از هسته مغناطیسی در وسط سیم‌پیچ استفاده نشود. به این گونه سیم‌پیچ‌ها سیم‌پیچ با هسته هوا گفته می‌شود. ویژگی اصلی این هسته‌ها نبود تلفات هسته و پدیده اشباع است. بنابراین در کاربردهایی که نیاز به بالا رفتن چگالی شار است یا فرکانس بسیار بالا می‌باشد از هسته هوا استفاده می‌شود. مقدار اندکتانس ساخته شده توسط سیم‌پیچ با هسته هوا بسیار کمتر از سیم‌پیچ با هسته مغناطیسی است.

انواع هسته ترانس از نظر شکل

هسته‌های از جنس ورقه آهن معمولاً به شکل UI، EI و EE موجود هستند. هسته‌های پودر فلزات به شکل ترویید(حلقوی) یافت می‌شوند. هسته‌های فریت اشکال متنوع‌تری دارند که شامل EE، UU، RM، ETD، EFD، پلانار و … می‌شوند.  برای اطلاعات بیش تر می توانید به هسته ترانسفورماتور در فروشگاه نوید مراجعه فرمایید.

انواع هسته ترانس از نظر ابعاد

هرچه توان انتقالی هسته بزرگتر باشد، ابعاد آن نیز باید بزرگتر باشد. بنابراین هسته‌ها را علاوه بر اشکال مختلف، در ابعاد مختلف نیز می‌سازند. به عنوان مثال هسته فریت UU در سایزهای U۱۲۰، U۹۳، U۸۰ و … موجود است. عددی که جلوی نام هسته وجود دارد معمولا به اندازه یکی از ابعاد آن هسته اشاره می‌کند. مثلاً هسته U۱۲۰ دارای پهنایی به اندازه ۱۲۰ میلیمتر است.

هسته ترانسفورماتور در فروشگاه نوید

هسته ترانس

برگه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

طراحی سایت توسط فراکارانت